Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2023
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Sunday 1/1/2023 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Public
Saturday 1/7/2023 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Public
Friday 4/14/2023 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Public
Sunday 4/16/2023 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Public
Monday 4/17/2023 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Public
Monday 5/1/2023 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Public
Wednesday 5/24/2023 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Public
Wednesday 8/2/2023 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Public
Friday 9/8/2023 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Public
Wednesday 10/11/2023 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Public
Monday 10/23/2023 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Public
Friday 12/8/2023 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Public
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
4/14/2023 4/16/2023 3
4/15/2023 4/17/2023 3
4/29/2023 5/1/2023 3
9/8/2023 9/10/2023 3
10/21/2023 10/23/2023 3
12/8/2023 12/10/2023 3