Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2021
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Friday 1/1/2021 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Public
Thursday 1/7/2021 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Public
Friday 4/30/2021 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Public
Saturday 5/1/2021 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Public
Sunday 5/2/2021 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Public
Monday 5/3/2021 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Public
Monday 5/24/2021 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Public
Monday 8/2/2021 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Public
Wednesday 9/8/2021 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Public
Monday 10/11/2021 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Public
Saturday 10/23/2021 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Public
Wednesday 12/8/2021 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Public
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
1/1/2021 1/3/2021 3
1/7/2021 1/10/2021 4
4/30/2021 5/2/2021 3
5/1/2021 5/3/2021 3
5/22/2021 5/24/2021 3
7/31/2021 8/2/2021 3
10/9/2021 10/11/2021 3