Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2020
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Wednesday 1/1/2020 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Public
Tuesday 1/7/2020 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Public
Friday 4/17/2020 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Public
Sunday 4/19/2020 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Public
Monday 4/20/2020 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Public
Friday 5/1/2020 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Public
Sunday 5/24/2020 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Public
Sunday 8/2/2020 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Public
Tuesday 9/8/2020 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Public
Sunday 10/11/2020 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Public
Friday 10/23/2020 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Public
Tuesday 12/8/2020 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Public
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
1/4/2020 1/7/2020 4
4/17/2020 4/19/2020 3
4/18/2020 4/20/2020 3
5/1/2020 5/3/2020 3
9/5/2020 9/8/2020 4
10/23/2020 10/25/2020 3
12/5/2020 12/8/2020 4