Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2019
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Tuesday 1/1/2019 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Public
Monday 1/7/2019 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Public
Friday 4/26/2019 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Public
Sunday 4/28/2019 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Public
Monday 4/29/2019 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Public
Wednesday 5/1/2019 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Public
Friday 5/24/2019 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Public
Friday 8/2/2019 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Public
Sunday 9/8/2019 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Public
Friday 10/11/2019 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Public
Wednesday 10/23/2019 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Public
Sunday 12/8/2019 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Public
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
12/29/2018 1/1/2019 4
1/5/2019 1/7/2019 3
4/26/2019 4/28/2019 3
4/27/2019 4/29/2019 3
5/24/2019 5/26/2019 3
8/2/2019 8/4/2019 3
10/11/2019 10/13/2019 3