Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2015
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Thursday 1/1/2015 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Public
Wednesday 1/7/2015 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Public
Friday 4/10/2015 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Public
Sunday 4/12/2015 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Public
Monday 4/13/2015 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Public
Friday 5/1/2015 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Public
Sunday 5/24/2015 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Public
Sunday 8/2/2015 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Public
Tuesday 9/8/2015 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Public
Sunday 10/11/2015 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Public
Friday 10/23/2015 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Public
Tuesday 12/8/2015 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Public
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
1/1/2015 1/4/2015 4
4/10/2015 4/12/2015 3
4/11/2015 4/13/2015 3
5/1/2015 5/3/2015 3
9/5/2015 9/8/2015 4
10/23/2015 10/25/2015 3
12/5/2015 12/8/2015 4