Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2014
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Wednesday 1/1/2014 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Public
Tuesday 1/7/2014 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Public
Friday 4/18/2014 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Public
Sunday 4/20/2014 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Public
Monday 4/21/2014 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Public
Thursday 5/1/2014 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Public
Saturday 5/24/2014 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Public
Saturday 8/2/2014 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Public
Monday 9/8/2014 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Public
Saturday 10/11/2014 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Public
Thursday 10/23/2014 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Public
Monday 12/8/2014 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Public
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
1/4/2014 1/7/2014 4
4/18/2014 4/20/2014 3
4/19/2014 4/21/2014 3
5/1/2014 5/4/2014 4
9/6/2014 9/8/2014 3
10/23/2014 10/26/2014 4
12/6/2014 12/8/2014 3