Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Public Holidays in Macedonia, Former Yugoslav Republic of 2018
A list of public holidays observed in Macedonia, Former Yugoslav Republic of

Date Name
Monday 1/1/2018 New Year's Day
Нова Година, Nova Godina
Sunday 1/7/2018 Christmas Day
Прв ден Божик, Prv den Božik
Friday 4/6/2018 Good Friday
Велики Петок, Veliki Petok
Sunday 4/8/2018 Easter Sunday
Прв ден Велигден, Prv den Veligden
Monday 4/9/2018 Easter Monday
Втор ден Велигден, Vtor den Veligden
Tuesday 5/1/2018 Labour Day
Ден на трудот, Den na trudot
Thursday 5/24/2018 Saints Cyril and Methodius Day
Св. Кирил и Методиј, Ден на сèсловенските просветители
Thursday 8/2/2018 Day of the Republic
Ден на Републиката, Den na Republikata
Saturday 9/8/2018 Independence Day
Ден на независноста, Den na nezavisnosta
Thursday 10/11/2018 Revolution Day
Ден на востанието, Den na vostanieto
Tuesday 10/23/2018 Day of the Macedonian Revolutionary Struggle
Ден на македонската револуционерна борба,Den na makedonskata revolucionarna borba
Saturday 12/8/2018 Saint Clement of Ohrid Day
Св. Климент Охридски, Sv. Kliment Ohridski
Startdate Enddate Days Need Bridge Day
12/30/2017 1/1/2018 3
4/6/2018 4/8/2018 3
4/7/2018 4/9/2018 3
4/28/2018 5/1/2018 4
5/24/2018 5/27/2018 4
8/2/2018 8/5/2018 4
10/11/2018 10/14/2018 4
10/20/2018 10/23/2018 4